Hoşgeldiniz  

‘3 Aralık kutlanacak gün değildir’

cinarmedya67 | 03 Aralık 2019 | Tüm Manşetler A- A+

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla, Kozlu Kaymakamlığında tören düzenlendi. Kaymakam Hüseyin Ergi ve protokol üyelerinin de katıldığı törende konuşan Melisa Ergün, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlanacak veya bayram yapılacak bir gün değil, karşılaşılan sorunların gündeme getirileceği ve bunların çözümü için yapılabileceklerin ele alınacağı bir tarihtir” dedi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla, Kozlu Kaymakamlığında tören düzenlendi.

Atatürk Anıtına çelenklerin sunumu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan törene, Kozlu Kaymakamı Hüseyin Ergi, Kozlu Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Yılmaz, Kozlu İlçe Sosyal Hizmetler Merkezi Müdür Vekili Fatma Baytekin Erkadam, Kozlu İlçe Emniyet Müdürü Zafer Akcan, Kozlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahsur Gök, CHP Kozlu İlçe Başkanı Seyfettin Ceylan, AK Parti Kozlu İlçe Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Şennur Danış, CHP’li Kozlu Belediye Meclis üyeleri, Kozlu Engelliler Derneği Başkanı İsmail Dilbaz, okul müdürleri ve aileler katıldı.

ERGÜN: “3 ARALIK KUTLANACAK GÜN DEĞİL”

Kozlu Engelliler Derneği adına Melisa Ergün günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün bayram yapılacak ya da kutlanacak bir gün olmadığına dikkat çekti.

Ergün konuşmasında ayrıca, “3 Aralık; Birleşmiş Milletlerin 1992 yılında almış olduğu karar sonrası ‘Uluslar arası Engelliler Günü’ olarak ilan edilmiştir. 3 Aralık, o gün itibariyle tüm dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek için belirlenmiş bir gündür. Dolayısıyla 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlanacak veya bayram yapılacak bir gün değil, karşılaşılan sorunların gündeme getirileceği ve bunların çözümü için yapılabileceklerin ele alınacağı bir tarihtir.

Günümüzde artık engellilik görmemek, duymamak, yürüyememek ya da başka bir fonksiyon kaybı değildir. Birçok yerde duyduğumuz gibi, ‘asıl engel yürüklerde’ de değildir. Hem ülkemizde, hem de dünyada artık engelin çevreden kaynaklı sorunlar olduğu kabul görmüştür. Yani asıl engel, hayatın her alanının erişilebilir olarak düzenlenmemesi ve ‘sen bunu yapamazsın’ şeklinde ortaya çıkan önyargılardır. Üstelik bizim bu talebimiz, sağlanmasını istediğimiz ayrıcalık ya da lütuflar da değildir. Bunlar herkesle birlikte eşit ve adil bir ortamda yaşayabilmemiz için gerekeli düzenlemelerdir ve hem ulusal, hem de uluslar arası yasalarda var olan haklarımızdır.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü, kendi yapabileceklerimizin ve gücümüzün farkında olduğumuz bir geleceğe umutla bakabildiğimiz bir gün olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kozlu Kaymakamı Hüseyin Ergi ve protokol üyeleri daha sonra engelli öğrencilerin eserlerinden oluşan sergiyi gezdi. Kozlu Engelliler Derneği daha sonra protokolü ziyaret etti. �����������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER