Hoşgeldiniz  

“AKP, Zonguldak’ın önünü tıkadı!”

cinarmedya67 | 21 Kasım 2019 | Tüm Manşetler A- A+

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Belediye Meclis Grup Başkanvekili Atınç Kayınvo, İl Başkanı Hakkı Güney’le birlikte düzenlediği basın toplantısında, AK Partilileri eleştirdi. Gelir bütçesi ile gider bütçesi arasında 117 milyon liralık fark olduğuna dikkat çeken Kayınova, “Zonguldak’ın önünü tıkayanlar şu anda bu projelerin önünü açıyorlar. CHP’li belediyenin nasıl hizmet noktasında tıkandığını bu bütçe ile ortaya koydular. Madem siz devletten bu kadar destek alabiliyorsunuz yeterek alın ama o zaman neden su da yüzde 10’luk bir indirim yapıyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Hakkı Güney, CHP’li Zonguldak Belediye Meclis üyeleriyle birlikte parti binasında kent gündemini ve belediyede yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Zonguldak Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Atınç Kayınova ise, AK Partilileri kentin önünü tıkamakla suçladı.

GÜNEY: “TAŞIN ALTINA ELİMİZİ KOYACAĞIZ”

Zonguldak için çalıştıklarını ve taşın altına ellerini koyacaklarına işaret eden Güney, “Bugün CHP olarak rutin yaptığımız meclis toplantılarımızı değerli üyelerimiz ile beraber halkımıza aktaracağız. Biz bu konularda meclis üyeleri olarak partimizin bize öngördüğü şeyleri Zonguldak halkına katkı vermesi acısından arkadaşlarımızın çalışmalarından dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Biz Zonguldak için çalışıyoruz taşın altına elimizi koyacağız” ifadelerini kullandı.

KAYINOVA: “BİR KISIMINA EVET, BİR KISMINA HAYIR DEDİK”

Kayınova konuşmasında, “Biz her meclisten sonra Zonguldak’ın bütününü ilgilendiren bu toplantıları yapmaya gayret gösteriyoruz. Kasım ayı malum bütçe ayı. Özellikle Plan ve Bütçe Komisyonundaki partili arkadaşlarımız yoğun emek harcadılar. Bu çabaların sonucunda Zonguldak Belediye Meclisinde bir oturum yapıldı. Bir kısmına evet dedik bir kısmına hayır dedik. Zonguldak’ın yararına olacak konuların tamamına bizlerde destek verdik. Önemli iki tane madde vardı. Strateji Plan, Performans planı ve bütçe. Bütçenin tamamına evet dedik ancak içinde daha fazla olmasını istediğimiz için hayır dediğimiz birkaç nokta vardı.

Bir meclis toplantısında AKP’li 12 meclis üyesi arkadaşımız ellerinde pankartlara meclise geldiler ve halk soyuyor dediler. Bizde bunun arkasında bir yönetmeliğin olduğunu söyledik.  2020 bütçesinin içinde katı atıklarla yaptıkları şey şu; 87 tane kahvenin yerini değiştirdiler. Soygun dedikleri şey katı atıklarda yaptığımız indirim. Seçim öncesinde de yine birtakım önerilerimiz vardı. Bunları yapamaya devam edeceğiz.

‘’ZONGULDAKLILAR PAHALI SU KULLANIYOR’’

Suya gelelim. Seçim kampanyası boyunca bütün siyasiler dedi ki suda indirim yapacağız. Türkiye’deki birçok il su da indirime gitti. Zonguldak en pahalı suyu kullanmaya devam etti. Biz Zonguldak’ta suyun masrafını azaltmak için ciddi projelere üretmiştik. Bugün şu anda barajda toplantı yapıyorlar.  Su da indirim yaptık diyorlar. Yüzde 15 civarında bir indirim olduğu söyleniyor. Yüzde 10l’uk bir indirim var 15’lik değil. Bunu da sadece meskenlerde yapıyorlar. Konutlarda değil. ‘Ben yaptım oldu’ Adalet ve Kalkınma Partisi’nin her zaman yaptığı şey bu.

“AKP, 10 YILDIR ZONGULDAK’IN ÖNÜNÜ TIKADI”

Gelir bütçesi ile gider bütçesi arasında 117 milyonluk bir fark var. Bakanlıkların kendilerine destek vereceklerini söylüyorlar. 10 yıl boyunca bu bakanlıklar 117 milyon liralık bir destek verebiliyorduysa 10 yıldır neredeydiler? Neden bu halka çile çektiler? DSİ dereleri ıslah edebiliyordu, asfalt dökülebiliyordu madem neden 10 yıl boyunca bunlar yapılmadı? Asfalt çekmek için İller Bankası’ndan kredi istedik. Hayır dediler. Zonguldak’ın önünü tıkayanlar diyorum ben. Bunlar, tıkacı açmak için zaman beklediler. Biz elimizden gelen desteği veriyoruz zaten. Zonguldak’ın Belediye Başkanı Ömer Selim Alan mıdır, milletvekilleri midir? Kendisi buna çok üzülecek biliyorum çabalarını da görüyorum. Ancak bunu soruyorum. Zonguldak’ın önünü tıkayanlar şu anda bu projelerin önünü açıyorlar.

CHP’li belediyenin nasıl hizmet noktasında tıkandığını bu bütçe ile ortaya koydular. Maden siz devletten bu kadar destek alabiliyorsunuz yeterek alın ama o zaman neden su da yüzde 10luk bir indirim yapıyorsunuz.

“NERGİS PARK’IN TAKİPÇİSİYİZ”

Nergis Park projesine bir açıp bakın o proje bu projemi? Biraz çim döktüler. Birkaç bank koydular. Bu kadar. Zonguldak Belediye 11 milyonluk bir borç bütçesi ile 2020 yılına girecek. Önümüzdeki dönemde Zonguldak Belediyesinin bütün bu projeleri nasıl gerçekleştireceğini dikkatle takip edeceğiz.

“BELEDİYE ÇALIŞANLARI İSYANDA”

Zonguldak Belediyesinde işçiler şu anda işçiler isyanda. 12 saat çalışıyorlar. Asgari ücrete çalışıyorlar. Ve onlarda söylenen şey şu; çalışmayan gider. Bu gönül belediyeciliği öyle mi? Biz Zonguldak halkı için buradayız” şeklinde konuştu.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER