Hoşgeldiniz  

BOZKURT DÜŞTÜ MÜ?

A.UZAY KARSLI | 13 Şubat 2020 | Köşe Yazıları, Tüm Manşetler


A.UZAY KARSLI
a.uzaykarsli@hotmail.com

Mevzu Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) üyeliği…

Bozkurt bir önceki dönem başkan şimdiki CHP’li Devrek Belediye Başkanı. Okan Onur’da Devrek ADD’nin mevcut Başkanı ve Zonguldak Belediyesinde CHP’den seçilmiş Belediye meclis üyesi. Bu satırların yazarı ise geçmişte Trabzon ADD’nin Gençlik Kolları Başkanlığı ve il yönetim kurulu üyeliğini yapmış CHP’den Belediye başkan adayı olmuş bir gazeteci.

Konu: CHP ve ADD olunca yaşananlardan üzüldüm ama işin içinde duygusal olmamam gereken birde gazetecilik mesleğim var.

Durum böyle olunca ve bilgiyi de birinci elden Onur’un verdiği demeçten öğrenince haberi sosyal medya hesabında paylaştım. Çetin Bozkurt ADD üyeliğinden düşürüldü diye…

Aman Allah’ım telefon üstüne telefon bir biri sonra diğeri arıyor. Bu arada yaklaşık 6 aydan beri aramayan Çetin başkanda aramış oldu. Bir 12 dk kadar konuştuk.

“Yok böyle bir şey benim üyeliğim devam ediyor eşimde kararı imzalandı karar defterine benim üyelikten düşürülmem sonradan eklenmiş…“

Epey bir detayda konuştuk bu arada…

Bozkurt’un açıklamasını yayınlayınca bu defa Onur aradı. “Hayır ben Çetin Bozkurt’u ve diğer aidat vermeyenleri de Genel Merkezin bilgisi ile düşürdüm…”

Ve daha bir sürü detay…

Bunu da yayınladım…

Ben haberciyim işim bu…

Geldik ertesi güne bu defa Okan Onur’un sosyal medya hesabından yapılmış bir açıklama benim haberlerimin altına yorum olarak eklenmeye başladı.

 Açıklama ise; “Çetin Bozkurt üyelikten düşürülmemiştir bu durum CHP ve ADD’ye zarar veriyor tarzında …” Durum böyle olunca Okan Onur’u telefonla aradım. Böyle bir açıklaman var mı? “Var buna benzer bir şey yazdım ve bu akşam toplanıp üyeliğini düşürme kararını yeniden gözden geçirip üyeliğini iade edeceğiz…” şeklinde bir bilgi verdi. Bunu da haber yaptım… Yine söylüyorum gazeteciyim işim haber yapmak.

Sonraki gün karar ne oldu diye whatsapp’tan Okan Onur’a yazdım. Cevap ise Çarşamba geldi. “Karar aldık üyelikten düşürülenleri aidatlarını ödeyen herkesi geri aldık.” Bunu da buradan son dakika olarak yazıp yani Çetin Bozkurt’un Atatürkçü Düşünce Üyeliğinin iade edildiğini belirtelim.

Şimdi gelelim kısa bir analiz kısmına…

Belli ki ikili arasında bir mücadele var.  Bu mücadelenin siyasi olma ihtimali çok yüksek… Süreç böyle olunca en hassas olmaları gereken Atatürkçülüğü bile dernek üzerinden malzeme yaptılar… Şimdi hemen sende Atatürkçüsün neden o zaman haber yaptın demeyin… Benim gazetecilik mesleğim. Onların sıfatları ise yani başkanlıkları ise emaneten yürüttükleri görev… Bugün onlar orda yarın bir başkası olacak…

Peki değer miydi?  CHP ve ADD’yi bu duruma sürüklemeyi… Onlara göre demek ki değermiş… Bu arada daha ne detaylar şahsımla paylaşıldı onları da yazsam ortam daha da bir gerilecek… Gerek yok bence ama yinede ipuçlarını gazetecilik kısmıyla ilgili olanlarını yazmam lazım.

Okan Onur ADD Devrek Şube Başkanlığından istifa etti ve Genel Merkez mi bunu kabul etmiyor?

Çetin Bozkurt’un eşi ADD Devrek yönetiminden daha önce istifa etmesine rağmen Okan Onur mu bunu işleme koymadı?

Çetin Bozkurt’un üyelikten düşürülme kararını Genel Merkeze Onur bildirdi mi?

Üç toplantı üst üste katılmayan Çetin Bozkurt’un eşi otomatikman üyelikten düştü mü?

Genel merkez ADD Devrek’te yaşanan bu sürecin neresinde yer alıyor? Bozkurt’tan mı, yoksa Onur’dan yana mı tavrı?

Dernek merkezinden gelen üyelik kağıdın da ve dernekler masası listesinde Bozkurtların ismi düştüyseler neden halen daha görünebiliyorlar?

Ve Devrek ADD’de Onur görevden yönetim tarafından düşürülebilir mi? Yoksa sadece yönetim istifa edip yerine yedekler gelip onlarda ayrılırsa üç ay içinde kongreye mi gidilir?

Bu soruların cevaplarını birileri verir ama Onur’un ADD’yi Haziran ayı gibi bırakmayı düşündüğünü şahsıma söylediğini de bir not olarak buraya eklememde sakınca yok. ADD olarak öğrencilere verdikleri son bursu vermenin rahatlığı ile bu işi noktalamak istiyor.

Bozkurt’un da Onur ile yaşadığı bu sürecin belediye yoluyla yaptırım kısmı olduğunun da bilinmesi de lazım. Sudan sebepler gibi…

Son söz ise bence ikisine de bu yakışmadı. Sonu şimdilik tatlıya bağlanmış olsa da bir kere bir yerlere iz etti ve kolay kolay da silinmez cinsten de gibime geliyor. Hadi hayırlı bakalım…

OKU VE DÜŞÜN

“Biz Türkler, ruhen demokrat doğmuş bir milletiz.” (ATATÜRK)

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER