Hoşgeldiniz  

Güney kadınları kutladı…

cinarmedya67 | 04 Aralık 2019 | Tüm Manşetler A- A+

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Hakkı Güney, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 85’nci yıldönümünü kutladı.

Güney mesajında, “Bundan tam 85 yıl önce; 5 Aralık 1934’te Anayasamızda ve Seçim Kanununda yapılan değişikliklerle Türk kadınları milletvekili seçme ve seçilme hakkına kavuşmuşlardır.

Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte kadınlarımız çok önemli siyasi, hukuki ve sosyal haklar elde etmişler, eğitimde, sosyal hayatta ve çalışma hayatında yer almaya başlamışlar,

Önce belediye ve muhtarlık seçimlerine katılan kadınlar, Meclise girmişlerdir.

Kadınlarımızın katıldığı ilk genel seçim olan 8 Şubat 1935 yılında yapılan TBMM 5. Dönem seçimlerinde, 17 kadın milletvekili TBMM’ye girmiştir.

Kadının çalışma hayatında,, toplumsal ve siyasal hayatta yer alması aile birliği için bir tehdit olarak algılanmamalıdır. Her yönden güçlü bir kadının, güçlü bir aile oluşturacağı, güçlü ailenin de güçlü bir toplumu oluşturacağı bilinciyle, kadınlar için iş, aile dengesini sağlayıcı, kolaylaştırıcı politikalar geliştirilmelidir.

Devrimleriyle bir ulusun kaderini değiştiren, yobazlıkla, gericilikle savaşarak modern ve çağdaş bir Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atan Mustafa Kemal Atatürk, kadınlara verdiği haklar ve çocuklara verdiği değer ile yine ne kadar şefkatli, ileri görüşlü ve büyük bir önder olduğunu bizlere gösteriyor ve bir sözünde “Kadınlarımız için asıl mücadele alanı, asıl zafer kazanılması gereken alan, biçim ve kılıkta başarıdan çok, ışıkla, bilgi ve kültürle, gerçek faziletle süslenip donanmaktır. Ben muhterem hanımlarımızın Avrupa kadınlarının aşağısında kalmayacak, aksine pek çok yönden onların üstüne çıkacak şekilde ışıkla, bilgi ve kültürle donanacaklarından asla şüphe etmeyen ve buna kesinlikle emin olanlardanım.”

Bu duygu ve düşüncelerimle; Türk kadınına dünyanın bir çok ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkı tanıyan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve o dönem Meclis üyelerini saygı ve rahmetle anıyor, Türk Kadınının Seçme ve Seçilme hakkının verilişin 85. yıldönümünü kutluyoruz” dedi.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER