Meclis’te ‘analiz’ krizi!

Meclis’te ‘analiz’ krizi!

Tüm Manşetler 5.09.2019 17:34:34 0
Meclis’te ‘analiz’ krizi!


CHP’li İl Genel Meclisi Üyesi Nebahattin Yılmaz, İl Özel İdaresi bünyesinde kurulan ‘Toprak Analiz Laboratuvarı’nda köylerden alınan toprakların analiz sonuçlarının aynı çıktığını ve bu durumun anormal olduğunu iddia etti.

İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Kokuluise, analiz sonuçlarının aynı çıkabileceği bununda normal olduğunu ancak CHP’li Nebahattin Yılmaz’ın iddia ettiği analiz sonuçlarıyla bizzat ilgileneceğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Genel Meclisi Üyesi Nebahattin Yılmaz, İl Özel İdaresi bünyesinde kurulan ve Batı Karadeniz’in en modern Toprak Analiz Laboratuvarı olmakla gurur duyduklarını ancak son günlerde yapılan toprak analiz sonuçlarının aynı çıktığı yönünde şikayetler aldıklarını, bunun neden kaynaklandığı yönünde ilgililerden Meclis’i bilgilendirmelerini istedi. 

Batı Karadeniz’in en modern Toprak Analiz Merkezi’ne sahibiz ve bununla gurur duyuyoruz ancak şikayetler gelmeye başlayınca üzüldük. Örnek fındık üreticisi arkadaşlarımız çeşitli alanlarda, çeşitli toprak çeşitleri olan yerlerden numuneler getiriyor ve kendilerine raporlar gönderiliyor. Sanki bir fotokopiden çıkmış gibi her yere giden raporlar aynı. Ya bu analiz yapılmadı ya da başka bir şey yapıldı. Bu toprakların aynı olmasına bizde şaşırıyoruz. Analizci ve uzman değiliz.

İkincisi ise, CHP gurubu olarak dedik ki:Zonguldak’ta kırsal kesimleri veya tüm halkımız için önemli olan karnının doymasıdır. Bunun içinde tarım ve hayvancılığının geliştirilmesi gerekir dedik. Önce hayvancılığının gelişmesi için tarımda çok önemli dedik. Ziraat mühendisi veya ziraat teknisyenin arazide çalışacak kadar geçici olarak tahsil edilmesini talep etti.

Bize, Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne gideceğimiz söylendi. Orda yeterli mühendislerin olduğu söylendi bu analize gelen topraklar, numuneler, toprak numuneleri yanlış alınmışsa burada ki mühendisler ne iş yapar? Veya bu tahlil nasıl yapılıyor gerçekten övündüğümüz kadar iş yapıyor mu? Çünkü bununla ilgili eleman alınacak dendi ve meclise geldi kabul edildi. Bu konuda bilmeden eleştiri yapmayalım mümkünse yarın (bugün) son günümüz bizim ek binada bu görevlilerimiz, birde Tarım İl Müdürlüğü yaptığı çalışmalarla bilgi verecek bir yetkili gelip bizleri bilgilendirirse iyi olacağını düşünüyorum. Şikayetleri dile getirdim, kimseyi suçlamadım aksine bilgilendirilme istedim” dedi.

KOKULU: “BİZZAT TAKİP EDECEĞİM”

İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet kokulu ise verdiği bilgilerde, “Nebahattin Beyin dediği gibi bu konunun yetkilisi Tarım il Müdürlükleri. Tarım il müdürlüklerinin ilçelerde de şubeleri var Tarım ilçe müdürlükleri var o yüzden onların eliyle yürütülmesine dair bir konsey sunulmuştu.

Toprak numunelerinin alınmasına gelince; ilçelerde yanlış alınmasına dair olabilir toprak numuneleri çiftçilerimiz tarafından yanlış alınabilir. Bunun için çiftçilerimizin başvurması gereken mercii İlçe müdürlükleridir. Tarım ilçe müdürlüklerinden bu konuyla ilgili bilgi alabilirler. İlçe müdürlüklerinden yeterli ve doyurucu bilgi alınamadıysa, il müdürlüğüne veya bize başvurabilirler, bizde yardımcı oluruz.

Numunelerin analizine gelince; analiz sonuçları hep aynı çıkabilir. Eğer aynı yörenin topraklarıysa fındık bahçeleri örneğin Alaplı’nın herhangi bir köyündeki yöresel olarak topraklar aynı topraklardır ve numunede aynı çıkabilir ama şu var farklı yerlerden alınanında benzer çıkma ihtimali var farklıda çıkması lazım. Evet, bizim laboratuvarda bir yanlışımız olabilir mi? Elbette olabilir. Ben bizzat baktırıp, takip edeceğim. Ancak böyle bir genelleme yaparak numunelerin hepsinin sonucu aynı çıkıyor, aynı gübre tavsiyesinde bulunuyor, aynı gübreleri aynı isimde gübreleri azot, fosfor onların miktarları aynı veriliyor böyle bir şey olacağını zannetmiyorum. Böyle bir şey olmaz kabul etmiyorum” şeklinde konuştu.


Haberi Sesli Oku
Röportajlar

CHP’de Tolga Gören bombası...

1

Vedat Öztürk, Mansur Yavaş’ı ziyaret etti

2

Kozlu’da tabular yıkılıyor… Dökmeci bunu da yaptı…

3

Çınar yazdı, Dökmeci el attı… İçme suyu isale hattı tamir edildi…

4

Kozlu Sahil Yolu’nda tedbirler acilen artırılsın

5

Kozlu'da feci kaza... Ömer Asaf kurtarılamadı... Sürücü K.G. tutuklandı...