Yeşil: Herkes tedirgin...

GMİS GEnel Başkanı Hakan Yeşil, TTK'ya alınacak olan 2000 işçinin işbaşı yapacağı tarihi açıkladı.

KOZLU 8.01.2024 13:15:00 0
Yeşil: Herkes tedirgin...

 

 

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) noter huzurunda çekilen kurada isimleri çıkan 2000 kişiden 1100 kişisinin sağlık taramaları ve güvenlik soruşturmalarının tamamlanarak 15 Ocak 2024 Pazartesi günü işbaşı yapacaklarını açıkladı.

Yeşil yaptığı açıklamada, “Bildiğiniz üzere süreç başlamıştı ve 2000 asil çıkan arkadaşlarımız sağlık muayenemleler için hastanelere gönderildi. Devamında da sağlık muayenelerinden geçen arkadaşlarımızla güvenlik soruşturmaları için çalışmalar başladı. Şu an itibariyle daha önce görüşmüştük. 

Bugün itibariyle Türkiye Taşkömürü Kurumu'na başvuru yapan  Bartın, Karabük ve Zonguldak'ta asıl kurada çıkan arkadaşlarımızın 1100 arkadaşımız hem sağlık muayeneleri tamamlandı. Güvenlik soruşturması biterek ve ayın 15'inde iş başı yapacak şekilde dağılımları bugün  itibariyle Türkiye Taşkömürü Kurumu tarafından açıklanacağı söylendi. Tabii  bu sağlık muayenelerinde güvenlik soruşturmalarında kalan arkadaşlarımızla da onların yerine yedekler çağırılacak.

Tabiki ilk etaptaki süreç  sağlık muayenesi ve güvenlik soruşturması. Bütün arkadaşlarımızın ayın 15'inde işe başlatılması, devamında da yedeklerle ilgili bir çalışma yapılacak ve bu olayın hızlanmasıyla ilgili de taleplerimiz var. Çünkü ciddi anlamda geç kalındı.  Vatandaşlar yedekteki vatandaşlar da işlerini bıraktılar. Memleketlerini değiştirdiler. Türkiye Taşkömürü Kurumu'na  girebilmek için bekliyorlar. Tabii herkes tedirgin. Aileler tedirgin.  Burada yedek olarak sıralamada önde olan arkadaşlarımız tedirgin. Çünkü  Türkiye Taşkömürü Kurumu'na başlamak ümidiyle bütün her şeylerini dondurdular. Şu an herkes bekliyor. Biz de takip ediyoruz” dedi.

“MAĞDURLAR HAKLARINI ARAYACAKLAR”

TC numarası ile sıra numarası farklı olan mağdurlarla ilgilide konuşan Yeşil, “Tabii ki Türkiye Taşkömürü Kurumu'na ilk etapta bu mağdur arkadaşlar bizleri de takibinde. Kuruma yazı yazdılar. Kuruma kendilerinin haksızlığa uğradığını ve bu haksızlığın düzeltilmesi gerektiği konusunda dilekçelerini yazdılar. Tabii kurum da işbirliği yaptığı bu kuranın doğru olduğu yazısını vatandaşlara bildirdi. Bundan sonraki süreç adli süre hukuk süreçlerinde vatandaşlar bu kendi haklarını takip edecekler” ifadelerini kullandı.


Haberi Sesli Oku
Röportajlar

Bomba sorular... Bomba cevaplar...

1

2

Bomba sorular... Bomba cevaplar...

3

Ali Bektaş madencilerle buluştu...

4

Yaşlı adamı ‘oy’ için dövdüler!..

5

Kozlu’da iki kadına araç çarptı…