Hoşgeldiniz  

Kız Meslek Lisesi “Kültür Varlığı” olarak tescil edildi…

cinarmedya67 | 30 Kasım 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 ZOKEV Yönetim Kurulu başkanı Kürşat Coşgun, Karabük Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulunun başvuruları üzerine Kız Meslek Lisesini “Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak tescil ettiğini bildirerek, “ZOKEV ailesi olarak, destek veren paydaşlarımızla birlikte, ileriye doğru ciddi tartışma potansiyeli taşıyan bir kentsel meseleyi daha çözüme kavuşturduğumuz, ilerideki kuşaklara bellek aktarımını sağlayacak bir kentsel mekânın korunmasını sağladığımız için çok mutluyuz” dedi

Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfının başvurusunu gündemine alan Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, 29.11.2019 Cuma günü Ereğli’de yaptığı toplantıda, kamuoyunda, Kız Meslek Lisesi olarak bilinen Yayla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi binasını “Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak tescil etti. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ZOKEV Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Coşgun alınan karardan son derece mutlu olduklarını söyleyerek emeği geçen herkese teşekkür etti. Coşgun açıklamasında, “Bir bellek mekân olarak Zonguldak’ta yaşayan herkesin hatırasında önemli yer tutan ve tasarımıyla şehrimizin önemli mimarlık örneklerinden birini oluşturan Yayla Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesinin kültür varlığı olarak tescil edilmesi için Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna Mayıs 2019’da başvurduk. Kamuoyunda Kız Meslek Lisesi olarak da bilinen yapıyla ilgili talebimizi gündemine alan Koruma Kurulu, iki raportör görevlendirerek yerinde inceleme yaptırdı. Yapıyı ayrıntılı olarak inceleyen raportörler, tescil konusunda ‘olumlu’ görüş bildirerek Kurul’a sundu” dedi.

KARAR OYBİRLİĞİYLE ALINDI

Kurul’un 25.10.2019 günlü toplantısında konuyu gündemine aldığını söyleyen Coşgun, “Talebimizi, raportör görüşü doğrultusunda Safranbolu’daki merkezinde değerlendiren Kurul, bu kez, heyet olarak yapıyı yerinde inceleme kararı aldı. Kurulun tüm üyeleriyle yaptığı inceleme ziyareti 29.11.2019 Cuma günü gerçekleşti. Mütevelli Heyeti Üyemiz Mimar Ece Bakioğlu’nun da katılarak hangi nedenlerle bu talepte bulunduğumuzu tüm detaylarıyla anlattığı inceleme sonrasında, heyet, Ereğli’ye geçti ve oradaki diğer incelemelerinin ardından toplanarak gündemini tartıştı. Aldığımız ilk bilgilere göre, orada yapılan kapsamlı değerlendirmelerin ardından, Kız Meslek Lisesi binasının, oy birliğiyle ‘kültür varlığı’ olarak tesciline karar verildi. Bizi son derece mutlu eden bu kararın alınmasında emeği geçen başta Mütevelli Heyet Üyemiz Ece Bakioğlu olmak üzere tüm ZOKEV ailesine, Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu üyelerine, desteklerini hep yanımızda hissettiğimiz tüm Zonguldak halkına teşekkür ediyorum” diyerek açıklamalarını sürdürdü.

BAŞVURUMUZUN YIKIM TARTIŞMALARIYLA HİÇBİR İLGİSİ YOK

Konunun artık tartışma konusu olmaktan çıkması gerektiğini söyleyen Coşgun, “Kurul’a yaptığımız başvurunun tarihi dikkate alınırsa, sayın milletvekilinin okulun yıkımıyla ilgili görüşlerini kamuoyuna açıklamasından çok daha önce yapıldığı görülecektir. Başvurumuzun yıkım tartışmalarıyla hiçbir ilgisi yoktur. Sürecin devam ettiği sırada konunun gündeme gelmesi üzerine müdahil olduk, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, okul mezunları ve duyarlı vatandaşlarımızla kamuoyunu bilgilendirmek çeşitli faaliyetlerde bulunduk. Tümüyle akademisyen ve konunun uzmanlardan oluşan Kurul son noktayı koyarak oy birliğiyle bu kararı tesis etti. Meselenin bundan sonra siyasi tartışma konusu olmaması en büyük dileğimdir. ZOKEV ailesi olarak, destek veren paydaşlarımızla birlikte, ileriye doğru ciddi tartışma potansiyeli taşıyan bir kentsel meseleyi daha çözüme kavuşturduğumuz, ilerideki kuşaklara bellek aktarımını sağlayacak bir kentsel mekanın korunmasını sağladığımız için çok mutluyuz” diyerek açıklamalarını sürdürdü.

ZONGULDAK BU ÜLKENİN EN KİMLİKLİ KENTİDİR

Kentin kültür değerlerine sahip çıkmanın görevleri olduğunu da söyleyen Coşgun açıklamasının son bölümünde, “Zonguldak’ın aydınlık yüzünü oluşturan ZOKEV kentin doğal, kültürel, tarihi, sosyal tüm değerlerine sahip çıkıyor. Her biri alanında Zonguldak’ın bir başka değeri olan arkadaşlarımızla bu konuda yoğun çaba harcıyoruz. Zaman zaman belli çevrelerin hedefi olma pahasına gönüllü olarak yürütülen çalışmalarda, kentin sosyal, kültürel hatta ekonomik hayatı açısından son derece önemli sonuçların ortaya çıkmasını sağlıyoruz. Buradan bir kez daha hatırlatıyorum, Zonguldak bu ülkenin en kimlikli kentidir. Bunu korumak, bu kimliği elde etmek için, yerin yüzlerce metre altında canını veren binlerce Zonguldaklıya karşı görevdir. Kız Meslek Lisesi gibi yapılar kent kimliğinin, belleğinin çok değerli bir parçasıdır, mutlaka korunması gerekir. Kurulduğundan bu yana bu sorumluluğu hep üzerinde hisseden ZOKEV ailesi bundan sonra da aynı sorumlulukla hareket edecek, emek kentinin başta alın teri olmak üzere tüm değerlerine sahip çıkacaktır. Sürecin başından beri konuya ilgi gösteren herkese saygılarımı sunuyor, kararın, kentimize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde ifadelere yer verdi.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER