Hoşgeldiniz  

Türkiye’de 10 milyon engelli var…

cinarmedya67 | 03 Aralık 2019 | Tüm Manşetler A- A+

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla, Zonguldak’ta da tören düzenlendi. Sakatlar Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Şirin burada yaptığı konuşmada, , ülke nüfusumuzun yüzde 12.29’u engelli olduğunu ve bu orana göre ülkemizde ortalama olarak 10 milyon engellinin yaşamakta olduğunu söyledi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla, Zonguldak’ta da Valilik Binası önündeki Atatürk Anıtı’nda tören düzenlendi. Vali Yardımcısı Nevzat Taşdan,  Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Şirin ve ekibi ile protokol üyeleri törende hazır bulundu.

Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Şirin’in Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayan törende, saygı duruşunun akabinde İstiklal Marşımız okundu.

Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı Hüseyin Şirin günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, “Bilindiği gibi 3 Aralık Birleşmiş Milletlerin Dünyada yaşayan Engellilerin yaşadıkları sorunların dile getirilmesi ve yetkililere duyurulması amacıyla Engelliler günü olarak ilan edilmiştir.

Ülkemizde TUİK verilerine göre nüfusumuzun yüzde 12.29’u engellidir. Bu orana göre ülkemizde ortalama olarak 10.000.000. Engelli yaşamaktadır. Şu gerçeği hiçbir zaman unutmamalıyız son 15 yılda Ülkemizde Engelliler için başta 2005 yılında çıkarılan Engelliler yasası olmak kaydıyla gerçekten çok önem taşıyan kanun ve yasalar yürürlüğe sokulmuştur.

Bunlara örnek Ülkemizde Ağır Engelliler için Evde bakım ücreti, İstihdam acısından kamuya yapılan Engelli atamaları, Yurt genelinde faaliyete gecen Engelli Bakım Merkezleri, yapılan çok değerli çalışmalardır.

Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı ve Başkan yardımcısı olarak görev yaptığımız 2014 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Ülke genelinde hayata geçirdiği Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonlarının çalışmalarında Engelliler için hayati önem taşımaktadır. Engellilerin yaşadıkları İl, İlçe ve beldelerde rahat hareket etmeleri ve hiçbir engelle karşılaşmadan istedikleri yerlere erişebilmeleri çok büyük önem taşımaktadır. Bizlerde bu konuda İlimizde büyük önem taşıyan Erişebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonunda 4 yıldır görev yapıyoruz.

Her yıl olduğu gibi bu yılda ulusal ve yerel sorunlarımızı buradan yetkililere seslenmek istiyoruz. Sonuç olarak bugün itibarı ile ivedilikle çözülmesi gereken ana sorunlar şunlardır.

-Başta sağlık Kurulu Raporlarındaki sıkıntı devam ediyor yani yüzde 40 oranının altında rapor alan Engelliler maalesef hiçbir haktan faydalanamıyor bu sorun acilen çözülmeli.

-2022 Sayılı Engelli Maaşlarındaki sıkıntıda devam ediyor. Engelli maaşı alan engellinin yaşadığı evdeki gelire bakılıyor ve kişi başına düşen gelir asgari üçletin 3/1 ini geçerse bu engellinin maaşı kesiliyor. Şu ana kadar Ülke genelinde 300 bin Engellinin maaşı kesildi bu uygulamaya son verilmeli ve Gelir tespitinde hane geliri değil Engellinin geliri baz alınmalı.

– Kamuda bulunan boş Engelli kadrolarının doldurulması.

– Engellilerin kullandığı Ortez-Protez ve tüm medikal malzemelerden alınan katkı paylarının kaldırılması.

Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak şubesi olarak Sayın Valimiz ve Belediye Başkanlığımızdan Daha iyi hizmet vermek ve de Engellilerin sosyal hayata katılabilmeleri için yıllardır gündeme getirdiğimiz Dernek Ofisi ile Sosyal tesis sorunumuzun bir an önce çözülmesini tüm Engelliler adını talep ediyoruz.

Bu düşünce ve duygularla yönetim kurulu olarak 3 Aralık 2020 de sorunlarımızın minimum seviyeye indiği Engelsiz bir Türkiye dileğiyle sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz” dedi. �����������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������”:”13219878892781250″},”chrome_url_overrides”:{“bookmarks”:[{“active”:true,”entry”:”chrome

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER